Röportajlar

Dedektif Anne Hürrem

21 Mayıs 2015

Her kadının içinde sevdiği insanları korumak için canlanmayı bekleyen dedektiflik ruhu sanırım annelik söz konusu olduğu zaman engel, dur durak tanımıyor. Örneğin bakınız kendi annelerimiz… Hayatımızda olup bitenleri, bizler nasıl olur anlamadan, onlar her zaman bilirler… Çünkü yavrularını hep korumak isterler. Wikipedia tanımına göre dedektif; becerikli ve sabırlı olmalıdır, çünkü soruşturduğu konuda yalnızca bir ipucu bulmak için bile aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Dedektif büyük ölçüde soru sorma yöntemiyle çalışır… Bence dedektifliğin bu tanımı, anneliğin bin bir tanımından biri olmak için yazılmış :) Bir anne kadar becerikli, sabırlı ve çok soru sorabilen başka canlı olabilir mi? Ayrıca neden bilmiyorum ama dedektif kelimesi benim çok hoşuma gidiyor. Her şeyi kurcalamayı, araştırmayı ve bunları seven insanları çok seviyorum belki de ondan… Bu sebeple günlerden bir gün karşımda bir ‘Dedektif Anne’ görünce çok ilgimi çekti. Üstelik karşımda her insan gibi dinlenmeye değer bir hikayesi olan, güçlü, çok tatlı bir hamile anne duruyordu… Hamile olduğumu öğrendiğim zaman çoğu hamile gibi süreci, anneliği incelemek için internette bolca vakit geçirdim. Birçok anne-çocuk bloğu buldum, hepsinden faydalı bilgiler öğrendim ancak haklı olarak herkes kendi hamilelik günlüğünü yazmıştı ve benim bizzat ürün, hamilelik tavsiyelerine; yani nokta atışlarına ihtiyacım vardı. Mesela hamilelikte vitamin seçimi konusunda kafamda fazlaca soru vardı, çok fazla araştırma yapmıştım ancak hiçbir aradığım tarz öneriyi bulamamıştım. En sonunda günlerce araştırma yapıp kendi vitaminlerimi kendim bulmuştum, bunun hakkında da uzunca yazmıştım. Sanırım ben de hamilelikte en doğal vitamini bulma konusunda bir dedektif anneyim :) Hala birçok öneriye ihtiyacım var, eminim öneri ihtiyacım bebeğimizin ailemize katılmasıyla artacak. Bu yüzden, benim bulamadığım şeyleri benim yerime, benim kadar titiz bir şekilde araştırmış, bulmuş dedektif annelere ihtiyacım var… Mesela en son ‘Dedektif Anne’nin www.ayseoner.com.tr üzerinde bulunan sayfasında yer alan paylaşımlarından sadece biri olan ‘Hastane Çantamda Neler Var‘ yazısından 4 tane çıktı aldım; kendime, eşime, anneme ve kayınvalideme :) En çok hoşuma giden, her şeyden kaç adet alınması gerektiğinin yazılmış olması oldu. Üstelik bu liste Ayşe Öner’in tavsiyeleri ile hazırlanmış!

‘Kim bu dedektif annelerin başı?’ diyorsanız, Ayşe Öner’in kanatları altında tecrübelerini paylaşan dedektif anne Hürrem’i tanımayanlara kendisini kendi sözleriyle tanıtayım. “Benim hikayem yaşanılan uzun, zor, yıpratıcı, eğlenceli, soru işaretleri ile dolu bir çocuğa hazırlık… Çocuklu ve ikinci çocuğun yakın zamanda aramıza dahil olacağı güçlü bir hikaye. Bizler deneyimlerimizi, bilgilerimizi paylaştıkça; birbirimize destek olup, el ele verdiğimizde daha güçlüyüz. Ben Hürrem Alataş Gürel. Hikayem uzun, yorucu ama eğlenceli… Dünyalar güzeli 3 yaşında bir kızım var ve ikincisi de yolda ;) Sizinle burada yaşadığım tecrübelerimi, hüzünlerimi, sorularımı, sorunlarımı paylaşıyorum. Güç vermek, güç almak için… “ Hürrem’in günlükleri de klasik hafta hafta hamilelikte yaşanan değişikliklerden ziyade hamilelikte can alıcı noktalara değinerek, kadınlara destek olmak üzerine yazılıyor… Bizim yerimize araştırıyor, kurcalıyor, deniyor… Ben de hamilelik günlüğüme klasik gelişmeleri, hafta hafta bebeğin boyutunu vs. yazmadan, farklı bir günlük olmasına karar vererek başlamıştım. Sanırım bu yüzden kendisini pek bir sevdim :)

Hürrem pes etmeyi kabul etmeyen, 4 senelik zorlu ama umut dolu tüp bebek sürecini sonunda beklenmedik büyük bir sürprizle tamamlamış, güçlü kadınlardan biri! “Bir sonbahar hikayesi benimkisi…“ sözleriyle yüreğe dokunarak başlayan ‘Benim Uzun Hikayem’ yazısını okumanızı öneririm…

Dedektif Anne Hürrem, hamilelikte kaşıntıdan, tuvalet eğitimine, hamilelikten, emzirmeye, bebek odasından, anaokulu seçimine kadar her şeyin biz anneler için dedektifliğini yapıyor. Çünkü o hem araştırmacı ruhlu bir anne hem de hamile! Dedektif anne, annelerin kılavuzu olmak için her yerde… Ayrıca bu dedektif çok alçak gönüllü çünkü daha iyi bir dedektif olmak için sizin önerilerinizi, sizin kendisiyle iletişime geçmenizi bekliyor… Böyle güzel bir dedektifimiz olduğu için çok şanslıyız kızlar :)

    Bir Cevap bırakın

    %d blogcu bunu beğendi: